Jak dbać o felgi aluminiowe
Koła ze stopów lekkich, popularnie nazywane felgami aluminiowymi lub alufelgami, oprócz swoich właściwości technicznych i eksploatacyjnych tworzą wyjątkowy wygląd samochodu. Jednak ten specjalny wygląd, wymaga również specjalnego traktowania.
Montaż
Felgi aluminiowe występują jako felgi uniwersalne oraz dedykowane dla konkretnych marek marki samochodów. Felgi uniwersalne, najpopularniejsze na rynku, przeważnie wymagają specjalnego zestawu montażowego w celu dopasowania do konkretnego modelu samochodu. Zestaw taki skłąda się z pierścienia centrującego dla pewnego osadzenia felgi na piaście oraz śrub lub nakrętek o odpowiedniej długości, gwincie i kształcie. Felgi dedykowane nie potrzebują zestawu, montuje się je fabrycznymi śrubami, bezpośredni ona piastę koła.
Przed montażem felg należy dokładnie oczyścić piastę oraz wewnętrzną część felgi z zanieczyszczeń, a pierścień centrujący pokryć smarem grafitowym.Dokręcając nakrętki, czy śruby należy pamiętać o naprzemiennej kolejności i zachowaniu momentu dokręcania na poziomie 120Nm. Aby zapewnić prawidłowy montaż, najlepiej powierzyć tę czynność wyspecjalizowanemu serwisowi
Pielęgnacja felg aluminiowych
Zachowanie połysku i efektownego wyglądu felg aluminiowych wymaga traktowania podobnego jak nadwozie auta. Alufelgi należy czyścić wyłącznie wodą lub detergentami naturalnymi. Innym sposobem są specjalistyczne preparaty służące do czyszczenia i pielęgnacji felg aluminiowych. Stosowanie innych środków, nie przeznaczonych do tego celu powoduje utratę gwarancji na powłoki lakiernicze felg.
W szczególności substancje takie jak: alkohole, rozpuszczalniki, benzyna, a także wiele preparatów myjących trudne zanieczyszczenia, mogą doprowadzić do uszkodzeń powłoki lakierniczej felgi. Nawet używanie środków przeznaczonych do czyszczenia felg powinno odbywać się ŚCIŚLE według instrukcji ich użytkowania. I ZAWSZE po czyszczeniu trzeba felgi spłukać obficie wodą uważając, aby środek czyszczący nie pozostał w miejscach trudno dostępnych. Pozostawienie warstwy takiego środka też może po pewnym czasie doprowadzić do wżerania się tych resztek w powłokę lakierniczą.
Nie powinno się też używać do felg aluminiowych wszelkiego rodzaju szczotek - najlepsze są miękkie gąbki. W przypadku felg lakierowanych niewskazane jest też stosowanie myjek wysokociśnieniowych - mogą powodować odpryski i złuszczanie lakieru.
W sezonie zimowym ważne jest częstsze jeżeli nawet nie dokładne czyszczenie felg, to przynajmniej dokładne spłukiwanie nagromadzonych zanieczyszczeń. Środki chemiczne używane do posypywania dróg mają często bardzo silne działanie i mogą spowodować wżery i inne uszkodzenia powierzchni felg.
Stosowanie się do opisanych powyżej zasad pomoże utrzymać felgi w dobrym stanie, a co za ym idzie zapewnić efektowny wygląd naszego samochodu.