ET inaczej Offaset lub odsadzenie. Jak to jest?


Kupując nowe felgi aluminiowe, często zastanawiamy się jakie parametry powinny posiadać.

Najważniejszą sprawą jest średnica felgi aluminiowej, bo to ona przesądza o efekcie wizualnym samochodu i jakości prowadzenia. To sprawa zupełnie banalna i nawet laik nie znający tematów motoryzacyjnych wie o co tu chodzi.

Problem powstaje kiedy zagłębimy się w tematykę parametrów montażowych felg. Otóż sama średnica felgi to nie wszystko. Należy przy okazji wziąć pod uwagę również jej szerokość. Te dwa czynniki powiązane ze sobą, wpływają na kolejny parametr, tzw. odsadzenie alufelgi, inaczej ET (z niemieckiego: Einpress Tiefe) lub offset (z angielskiego).

Tutaj sprawa staje się bardziej skomplikowana. Postaramy się ją jednak odrobinę przybliżyć.

Otóż w zależności od szerokości felgi ET może być różne. I tak, jeżeli chcemy założyć szersze od obecnie posiadanych, teoretycznie musimy przyjąć, że nowe felgi powinny mieć ET większe. Dla przykładu: zakładając, że nasze obecne koła mają szerokość 7,5 cala, a chcemy założyć 8 calowe, to aby płaszczyzna symetrii (pionowy środek felgi) pozostała w niezmienionym położeniu, odsadzenie powinno być większego od dotychczasowego o 6,5mm, ale ze względu na to, że ET podawane jest w liczbach całkowitych, to wartość ta będzie miała 7mm.

Dlaczego tak?

Pamiętajmy, że ET podawane jest zawsze w milimetrach, natomiast rozmiar kół w calach.

Otóż załóżmy, że mamy felgi aluminiowe o rozmiarze 7,5x16 z ET 35, a zakładamy 8,0x16, więc jakie ET powinny mieć?

Różnica w szerokości nowej alufelgi to 0,5 cala, czyli 12,5mm w porównaniu do felgi dotychczas użytkowanej. Jeżeli nowe felgi są 12,5 mm szersze, to znaczy, że odległość płaszczyzny montażowej felgi od środka płaszczyzny felgi zmieni się o 6,5mm, a po zaokrągleniu o 7mm. W takim wypadku ET nowych felg powinno mieć 42mm.

To jest wyliczenie teoretyczne, pozwalające przybliżyć zmianę parametru ET wraz ze zmianą rozmiaru felgi, a dokładniej mówiąc jej szerokości. Dobór felg do samochodu w takim wypadku byłby jednak bardzo ograniczony. A co w przypadku kiedy chcemy bardzie wysunąć koła na zewnątrz samochodu? Jeżeli nowe felgi i opony mają „bardziej wypełnić” nadkola samochodu, tak by lepiej prowadził się w zakrętach? Otóż producenci felg aluminiowych nie zawężają aż tak możliwości doboru felg i produkują je z różnymi wartościami odsadzenia. Przy tym samym rozmiarze felgi często mamy możliwość dobrania felg z różnym parametrem ET.

Otóż najważniejszą sprawą przy doborze felg, jest katalog aplikacyjny. To dla nas wyrocznia. Jeżeli katalog ten zawiera przy marce i modelu samochodu możliwość zastosowania konkretnych felg aluminiowych, wtedy mamy pewność, że felgi są odpowiednio dobrane, w tym także ich PARAMETR ET.

Opinie naszych Klientów

Zaufanie klientów, które zdobywamy przez lata, to siła naszej marki. Liczne nagrody i wyróżnienia, autoryzacje największych koncernów oponiarskich na świecie, czynią nas partnerem godnym zaufania.

4.8/5

Ocena na podstawie 1721 opinii

99%

Klientów poleca nasz sklep

Świetnie działający konfigurator doboru opon. W kilku krokach znalazłem opony do samochodu, który ma różne szerokości opon na osiach.

user

Paweł Sapiecha

W ofercie znajdują się opony i alufelgi sprawdzonych marek. Zamówienie zrealizowane w 24h. Ekspresowa obsługa i wysyłka. Jestem bardzo zadowolony z zakupów.

user

GregoSobol

Bardzo fajna strona. Prosta w obsłudze wyszukiwarka opon. Wszystko czytelne. Opony tańsze jak u konkurencji. Opony dostałem na 2 dzień. Obsługa Klienta TOP. Polecam każdemu.

user

Ania Kolasińska

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter a otrzymasz kupon rabatowy na wybrany komplet opon/felg o wartości 3%!

Opony i Alufelgi

SATIS Sp. z o.o.
alufelgi.pl

Antoniny Grygowej 27
20-260 Lublin

Brak możliwości odbioru osobistego zamówień pod tym adresem.

Infolinia: +48 509 05 05 90
info@alufelgi.pl