Bezpieczne felgi
Zakup felg aluminiowych, nawet najtańszych, to mimo wszystko dla większości z nas spory wydatek. Efektowny wygląd auta na takich felgach rekompensuje ten koszt, jednak niestety wygląd ten przyciąga spojrzenia nie tylko innych kierowców, ale także złodziei. Co zrobić, aby uchronić felgi przed zakusami amatorów cudzej własności?
Na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych zestawów zabezpieczających felgi przed kradzieżą. Są to specjalne śruby lub nakrętki niemożliwe do odkręcenia bez specjalistycznego klucza lub nasadki na klucz sprzedawanej razem z nimi.
Mimo, że ceny takich zestawów zabezpieczających zaczynają się już od ok. 50 złotych, a na aukcjach internetowych nawet znacznie poniżej tej kwoty, nie należy oszczędzać.
Wysokowytrzymała stal używana przez renomowanych producentów jest niesamowicie wręcz droga, więc tanie śruby to na pewno mniej wytrzymały materiał, łatwy do uszkodzenia. Poza tym, renomowane firmy, jak Bimecc, czy McGard wydają znaczne kwoty na badania i patenty zapewniające coraz bardziej niezawodną ochronę. Szczególnie, że ceny nawet najdroższych zestawów nie przekraczają kwoty ok. 300-400zł, co w porównaniu z utratą kompletu kół na aluminiowych felgach nie wydaje się dużym wydatkiem.
Ponadto, zdarza się, że przy podpisywaniu polisy Autocasco, firmy ubezpieczeniowe wymagają zabezpieczeń jako warunku ujęcia felg w polisie.
Kupując tanie, niemarkowe zestawy narażamy się na jeszcze jedno ryzyko. Może się zdarzyć tak, że zgubimy gdzieś nasadkę lub klucz przeznaczony do śrub zabezpieczających. I co wtedy? Nie jesteśmy w stanie odkręcić koła w razie „kapcia”. W przypadku zestawów markowych problemu nie ma – przy zakupie otrzymujemy specjalny certyfikat, na podstawie którego możemy w dowolnym momencie dokupić klucz pasujący do naszych śrub. W przypadku zestawów niemarkowych, nierzadko kupionych na aukcji internetowej często takiej możliwości nie ma i praktycznie jedynym rozwiązaniem pozostaje przewiercenie śrub, co naraża na zniszczenie zarówno felgę, jak i piastę koła.
Montując zestaw zabezpieczający musimy też pamiętać, że w wielu przypadkach nie można do dokręcania używać klucza pneumatycznego, a tylko ręcznego tzw „krzyżaka” zapewniającego równomierne rozłożenie momentu dokręcania. Nieodpowiednie dokręcenie śrub może spowodować trwałe ich uszkodzenie i uniemożliwić odkręcenie.
Jak dobrać odpowiedni zestaw do naszego samochodu? Bardzo prosto – wystarczy podać sprzedawcy dane o marce, modelu i roczniku auta oraz o używanych felgach, a on spośród setek konfiguracji dobierze tę właściwą.